Když se řekne bezlepková dieta, mnozí z vás zkoprní hrůzou a představí si situaci, která jim vyřadí z jídelníčku oblíbené bílé rohlíky se salámem, chléb s játrovou paštikou nebo housku s taveným sýrem. To je sice pravda, ale tyto potraviny nepatří zrovna do kategorie těch zdraví přínosných a navíc existuje celá řada bezlepkových produktů, že nelze tvrdit, že by lidé na dietě nějakým způsobem strádali. Je to spíše naopak.
Bezlepkové mouky
Do této kategorie spadají i mouky z bezlepkových surovin a není jich zrovna málo. Mouku totiž snadno vyrobíte třeba z arašídů, mandlí či slunečnicových semínek a máte pak před sebou velmi výživné produkty.
K těm nejvíce oblíbeným a dobře prodávaným patří mouky rozemleté z kokosového ořechu, máku, sezamu, chia semínek, ostropestřce mariánského, a dokonce i z konopí, merlíku chilského (quinoy), lněného a dýňového semínka nebo z banánů. Některé využijete jen na sladké pokrmy, jiné jsou univerzální pro všechny druhy jídel. Můžete je tedy do svého jídelníčku zařadit mezi známé, původní bezlepkové mouky OILSEED SERVICE s.r.o. z pohanky, jáhel a rýže.
Jaký je jejich přínos
Pochopitelně neobsahují lepek, tedy gluten, a to ani v minimálním množství. Najdete v nich však spoustu stopových prvků vitamínů (hlavně skupinu B, vitamín E a K) a minerálů a nepochybně i vlákninu. Proces výroby těchto surovin totiž neprobíhá tak, jak to známe u bílé pšeničné mouky rozemíláním pouhého vnitřního endospermu, ale zde do hry vstupuje vždy celistvý plod, podobně jako je tomu u mletí mouky z celých obilných zrn, tedy celozrnné mouky.
A právě nedostatek vlákniny v pšeničné mouce je jednou z příčin alergie na lepek, navíc vláknina mnoha lidem ve stravě chybí a dodat ji tím nejpřirozenějším způsobem je to nejlepší, co můžete udělat. Bezlepkové mouky v tomto procesu mohou sehrát hlavní roli.