Chaga je známá pod mnoha názvy. Ten oficiální, který se používá v češtině, zní rezavec šikmý, častěji https://www.ulekare.cz/clanek/zeny-navstevuji-lekare-mnohem-casteji-nez-muzi-2853 se ale setkáme s ruským pojmenováním chaga. Innonotus obliquus, jak zní její latinský název, patří mezi parazitické houby, které rostou na kmenech stromů. Popularitu si získala díky svým léčebným účinkům, pro které je známá již starým Číňanům v jejich tradiční medicíně a také v lidovém léčitelství.
Rezavec, jak již název napovídá, má rezavé zabarvení na řezu. Jeho povrch je černý. Je tak nenápadný, že si jej mnohdy ani na stromu nevšimneme. Je to dřevokazná houba, která se živí šťávami hostitele. Nejvíce se vyskytuje v Rusku (hlavně v oblasti Sibiře), ale vzácně ji můžeme vidět i u nás. Jedná se o víceletou rostlinu, může růst až 10 let. Velikostí se pohybuje v rozmezí 30-50 cm, váhou někdy dosáhne i 3 kg. Nejvíce účinných látek obsahuje na jaře a na podzim, což je také doba jejího sběru. Ze stromů ji nejčastěji nalezneme na jilmu, jeřabině, jasanu či břízách, kde je podle výzkumů prý také nejvíc účinná.
V přírodním léčitelství nejen v Rusku je velmi významná pro vysoký obsah léčivých látek. Hlavní skupinu tvoří antioxidanty, které lidskému tělu velmi prospívají – zpomalují proces stárnutí a chrání buňky před poškozením volnými radikály útočícími na nervovou soustavu. Dále obsahují triterpeny, minerály (železo, hliník, vápník, hořčík, zinek, sodík, měď, mangan, draslík), vitamíny (B1, B2, B5, B6, B9, D3 nebo K1), polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, buničiny, melanin a další.
A k čemu všemu tyto látky slouží? Použití chagy pomáhá při žaludečních potížích, při nemocech jater či jako doplněk při léčbě lupenky. Jejich účinky pozitivně působí na posilování imunity. Také se užívá na podporu při léčbě rakoviny. Další zdroje uvádí, že detoxikuje, vyživuje, pomáhá tělu vypořádat se se stresem a dodává energii. Vědecké ověření těchto informací zatím ale bohužel chybí, takže se zatím musíme spolehnout pouze na lidové moudro.