Když děti rostou

Výchova dětí je práce na plný úvazek včetně víkendů, nočních a svátků. Každý, kdo má děti ví, že volný čas je na dlouhé roky hotové science fiction. Skloubit zaměstnání, domácnost, výchovu dětí a osobní život rozhodně není nijak snadné. Pokud si chcete přečíst knížku, tak jedině v noci, pokud chcete sportovat, tak jedině tam, kde je zajištěna také péče o děti. Hodně často rodiče rezignují na své zájmy a týká se to především žen.

ruka dítěte a dospělého

Jenomže děti rostou a potřebují stále méně pozornosti, a zatímco dříve žena toužila po volné chvíli, najednou jich má dost a neví, jak ty chvíle vyplnit, protože už nemá čím. Někdy se stává, že celou rodinu včetně manžela začne zahlcovat péčí, o kterou vlastně nikdo nestojí. Ale to nic není. Učiněná tragédie nastává v okamžiku, kdy děti vyletí z hnízda. Ostatně tento stav má svůj název. Syndrom prázdného hnízda. Končí dvousměnný provoz práce – rodina. Místo, aby to bylo kvitováno s povděkem, člověk reaguje často prožíváním pocitu prázdnoty a následnými depresemi.

 

Syndrom prázdného hnízda

Předpokládá se, že syndromem prázdného hnízda trpí především ženy. To sice ano, ale deprese a pocity prázdnoty se nevyhýbají ani mužům. Existuje celá řada mužů, kteří se rodičovsky značně angažují a ti pak nesou se smutkem, že děti už nejsou z hlediska věku vůbec dětmi. Je to jeden z důvodů, proč často rodiče apelují na své dospělé děti, aby založili novou rodinu. Chtějí tu prázdnotu vyplnit dalšími dětmi, které už nemohou zplodit, nebo je to velmi riskantní.
přivonění k jablku

Přejde to? Jednou určitě ano. Ale člověk by se měl na ten stav prázdnoty pomalu ale jistě připravovat tím, že zase začne postupně věnovat čas svým zájmům a koníčkům. Obnoví stará přátelství, případně začne pěstovat přátelství nové. Stačí začít s málem. Začít chodit na bazén, přihlásit se do nějakého klubu, třeba turistického, cyklistického. Když se člověk naučí pravidelně vyplňovat čas, mnoho situací dokáže snadněji zvládat.