Už od mateřské školky se učíme, že muži a ženy nejsou stejní. A není to pravda jen na pohled. Metabolismus ženského a mužského těla je sice v drtivé většině funkcí a pochodů stejný, existují ale oblasti, ve kterých se naopak diametrálně liší. To je i důvodem, proč se s některými nemocemi setkáváme mnohem častěji u mužů než u žen.
Na které nemoci by si muži měli dávat největší pozor?
- Srdce a cévy
Muži jsou obecně mnohem náchylnější k srdečním a oběhovým onemocněním. Nemoci srdce také celosvětově patří k nejčastějším příčinám úmrtí mužů. Pacienty nejčastěji trápí infarkt myokardu, angina pectoris, srdeční arytmie nebo zánětlivá onemocnění, časté jsou také problémy s chlopněmi. Z chorob cévního aparátu je potom velmi častá ateroskleróza. Její častější výskyt právě u mužů je dán sníženou funkcí enzymu paraoxonázy.
- Rakovina a cirhóza jater
S výjimkou rakoviny prsu jsou všechny další případy rakoviny častěji diagnostikovány u mužů. Lékaři to přičítají zdravotnímu stylu a především kouření – jedním z největších strašáků je totiž rakovina plic. S nestřídmou konzumací alkoholu je potom spojená jaterní cirhóza, neboli ztvrdnutí jater. Kromě alkoholu jej mohou zapříčinit i chronická, neléčená onemocnění.
- Parkinsonova choroba a autismus
Tato onemocnění centrální nervové soustavy jsou opět častěji popisována u mužů. Muži mají o třetinu vyšší pravděpodobnost rozvoje Parkinsonovy choroby, která je tak obávaná proto, že ji lékaři stále nedokážou vyléčit, i proto, že je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění.
Autismus je zase vrozené onemocnění, které chlapce postihuje až čtyřikrát častěji než dívky. Po příčině tohoto rozdílu i onemocnění samotného odborníci dodnes pátrají.
Kromě enzymatických rozdílů ovlivňuje rozdílné zastoupení nemocí u mužů a žen především stravování a životní styl. Dle statistik totiž muži častěji konzumují alkohol a procento obézních mužů je vyšší, než procento obézních žen.